corsi
21 آذر 1401 - 14:24

قطعی برق در سرتاسر اوکراین،سناریویی کاملا واقعی‌ است

در پی ادامه حملات گسترده موشکی و پهپادی روسیه به زیرساخت‌های انرژی اوکراین، وزیر خارجه اوکراین می‌گوید احتمال قطعی برق در سرتاسر این کشور، یک احتمال واقعی و نزدیک است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینتل‌ریپابلیک، «دمیترو کولبا»، وزیر خارجه اوکراین می‌گوید قطعی کامل برق در سرتاسر اوکراین، احتمال و سناریویی کاملا واقعی است.

به نوشته «اینتل ریپابلیک»، این احتمال وجود دارد که بسیاری از مردم اوکراین به مناطق روستایی و حومه شهرها نقل مکان کنند تا دست‌کم با استفاده از هیزم خود را در زمستان گرم نگه دارند.

حملات موشکی و پهپادی گسترده اخیر روسیه به زیرساخت‌های انرژی اوکراین، هم‌اکنون بسیاری از شهرها و مناطق مختلف این کشور را با قطعی برق و تاریکی مطلق روبرو کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین دیروز یکشنبه در پیام تصویری روزانه خود اعلام کرد بر اثر حملات موشکی به زیرساخت‌های برق و انرژی در منطقه اودسا، هم‌اکنون برق یک‌ونیم میلیون نفر قطع شده و چند روز طول می‌کشد تا دوباره برق خانه‌های آنها وصل شود. زلنسکی دراین‌باره گفت: شرایط در منطقه اودسا خیلی دشوار است. پس از حملات موشکی شبانه، اودسا و دیگر شهرها و روستاهای منطقه در تاریکی مطلق هستند.

حملات موشکی گسترده ارتش روسیه علیه زیرساخت‌های اصلی اوکراین در شهرهای مختلف پس از انفجار در پل کریمه در ۱۶ مهر آغاز شده و به گفته ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در نتیجه این حملات تاکنون نزدیک به ۴۰ درصد زیرساخت‌های انرژی اوکراین از بین رفته است.

در حملات ۱۹ مهر شهرهای «کی‌یف»، «اودسا»، «وینیتسا»، «ترنوپل»، «خملنیتسکی»، «دنپروپتروفسک» و «ژیتومیر» هدف حملات موشکی قرار گرفتند. بنا بر گزارش رسانه‌های اوکراینی بیش از ۱۰ موشک از دریای خزر به سمت شهرهای اوکراین شلیک شده بود. در روزهای اخیر نیز برخی شهرهای اوکراین هدف حملات موشکی و پهپادی قرار گرفتند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 906245